Сімейна (домашня) форма навчання

Інформаційне повідомлення для батьків, які обрали для своїх дітей сімейну (домашню) форму навчання

1. Кожна дитина, яка здобуває освіту за сімейною формою, закріплена у школі за певним класом. Педагоги складають для неї графік і формат перевірки знань. Тобто на початку навчання в освітньому закладі вам розкажуть, як будуть оцінювати знання вашої дитини. Візьміть до уваги наступне:
  • Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів 1–4 класів, які навчаються за сімейною формою, відбувається не менше 3 разів на рік, та проводиться завершальне (підсумкове) оцінювання. Це відбувається онлайн або офлайн, але обов’язково за участі одного з батьків.
  • Навчальні досягнення учнів 5–11 класів оцінюють не рідше 4 разів на рік, у тому числі відбувається підсумкове оцінювання (семестрове/піврічне та річне).
  • Учні випускних класів (4, 9, 11) проходять державну підсумкову атестацію.

Виконання індивідуального навчального плану та результати оцінювання навчальних досягнень здобувача освіти фіксуються в окремому журналі.

Завдання для підсумкового оцінювання та атестації здобувачів освіти складає заклад освіти з урахуванням очікуваних результатів навчання, встановлених в освітній програмі.

Якщо за результатами підсумкового оцінювання та або атестації здобувачів освіти встановлено рівень їх навчальних досягнень не нижче середнього, вони можуть продовжувати навчання за сімейною (домашньою) формою. Якщо за результатами підсумкового оцінювання здобувачів освіти за одним або кількома навчальними предметами встановлено початковий рівень їх навчальних досягнень або здобувачі освіти не пройшли підсумкового оцінювання без поважних причин, вони можуть повторно пройти оцінювання протягом місяця (у межах навчального року). Батьки мають створити умови, які забезпечують підвищення рівня навчальних досягнень і здобувачів освіти та повторне проходження ними оцінювання. Якщо за результатами повторного оцінювання здобувачів освіти встановлено початковий рівень їх навчальних досягнень, вони можуть бути переведені на інституційну форму здобуття освіти відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти.

Контроль за виконанням освітніх програм, за якими навчаються здобувачі освіти за індивідуальною формою здійснює керівник закладу освіти.

Відповідальність за здобуття освіти на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки.

1.  План навчання

Індивідуальний навчальний план розробляють працівники закладу та затверджуються керівником закладу освіти. Батьки можуть брати участь у розробленні індивідуального навчального плану та погоджувати його.

Заклад може надавати:

• індивідуальний навчальний план;
  • навчальну літературу, яка є в бібліотеці: підручники, посібники;
  • консультації для учня з окремих тем (їхній графік узгоджується індивідуально).

Учень, який навчається за сімейною формою, має повний доступ до інфраструктури школи. Тому за потреби чи бажання ваша дитина може відвідувати творчі заходи, шкільні гуртки, якщо такі працюють у школі, брати участь у конкурсах, олімпіадах тощо.

1.  Створіть належні умови навчання

Оскільки тепер повна відповідальність за навчання дитини лежить на вас, вам потрібно:

1. Облаштувати робоче місце дитини.
  2. Скласти план на тиждень / місяць на основі семестрового / річного плану.
  3. Продумати формат оцінювання / заохочення.
  4. Дотримуватися певного режиму — сформувати розклад.
  5. Придбати друковані зошити або додаткову літературу — за необхідності.
  6. Підібрати освітній контент відповідно до тем.

Також для освіти своєї дитини ви можете залучати різних фахівців, яких вважатимете за потрібне: репетиторів, тьюторів, тренерів, викладачів мистецьких дисциплін тощо.

1.  Відстежуйте успішність

Учень має помічати власний прогрес, тому намагайтеся періодично — після кожного заняття, вивчення теми, навчального тижня тощо — підсумовувати його досягнення.

Вам необов’язково ставити бали за кожну виконану роботу. При цьому якщо ви будете більше акцентувати на успіхах, аніж помилках, це допоможе дитині стати більш мотивованою.

Разом із дитиною можете створити папку на диску чи учнівське портфоліо, де будете фіксувати поточні успіхи, зберігати виконані завдання.